Tuesday, February 7, 2017

Save Money On Groceries | Without Using Coupons (Part 2)



This is an overview of the tips in this video plus a few more of my ideas which will be in italic:
  • She will purchase a roast, ($9.00) and cut it into thirds to make 3 separate meals out of it. Even if your roast cost $15.00 that's still not a bad price. That's $5.00 per meal. Prices will vary depending where you live.
  • Someone asked her how does she create a $5.00 meal that feeds 6-7 people.... She replied that her roast was $3.00, then she serves it with rice ($0.25) and then perhaps a sliced fresh veggies like cucumbers, carrots, cauliflower, green peppers that are dipped in ranch dressing. She just keeps it simple, uses inexpensive ingredients.
  • Substitute cottage cheese for ricotta cheese in lasagna.
  • Check out page 12-13 of her cookbook for menu ideas.  Living On A Dime (E-Book)  Here are the meals that she mentioned in this video:
  1.  Cheese Enchiladas* Sopapillas* Refried Beans* Baked or Fried Tortilla Chips * with salsa 
  2.  Maple Glazed Chicken* Glazed Carrots* Cucumber Salad* Ninety Minute Rolls
  3. Ham & Potatoes* Minty Peas & Onions* Mom’s Sweet Muffins* 
  4. If you got picky eaters: Hamburger Casserole* Sliced Tomatoes or Corn on the Cob, slicked apples, sliced cucumbers
  5. Sloppy Joes* French Fries* Sliced Orange, Kiwi or Banana
  6. Chicken Fried Steak* Mashed Potatoes* Green Beans* Mom’s Sweet Muffins* 
  7. Chicken & Dumplings* Tossed Salad  Green Beans*
  8. Tacos, grilled cheese with tomato soup, pizza, These are the type of foods they eat.
  • Junk food isn't something they purchase on a regular basis. She will purchase them as gifts.
  • They eat meat about 5 times a week in their evening meal. She doesn't use coupons. She checks out the clearance bins. The meats they eat a lot of is boneless, skinless chicken breast. roast, pork and polish sausages.
  • Water is the beverage they drink. They get milk from the cereal they eat. Dairy is also taken via cheese. They don't buy juice or soda. Mike interviewed several dentist for a job he had and they said that juice and soda are the biggest cause of cavities, you might as well be drinking sugar water. We drink ice tea. I can get a box of 100 tea bags for $1.00. If someone prefers sugar,
  • Be careful when you use coupons, they can encourage you to purchase more expensive items. If you are going to use coupons, It is best to pair them up with a sale so that you truly are getting a bargain. I think coupons add to your savings. Add a cash back rebate app like Ibotta and Checkout 51 and you save even more.
  • She doesn't make a weekly meal plan, she shops to stock her freezer and pantry and plans her meals around what she has on hand. I prefer to create a weekly meal plan because it erases the stress out of what am I going to cook today. But I apply the same concept of using what you have on hand in your freezer and pantry.
  • Non-food items like diapers, pet food, and toiletries are not included in the groceries budget. They have a separate budget for that. She spends about $50.00 a month on that. That is also my budget for those type of things.
  • She shops about every two weeks on-line through Walmart and has them delivered to her home. The service cost her about $7.00 and the prices are the same as in the physical store. This service is not available where I live. (I wish it were, I'd save time and gasoline) To see if it's available in your area, just type in your zip code. icon
    Below is the link for her book. I own it and highly recommend it!
  Living On A Dime (E-Book)

The following is a sponsored post/ad

No comments:

Post a Comment